Keringési problémák és családtervezés
A fogamzó képesség időszakában a petefészekben növő tüszők a peteérést követően – amennyiben nem reped meg a faluk – tovább növekedvén könnyen cisztává alakulhatnak. Az így kialakult tömlők néhány menstruációs ciklus után általában minden beavatkozás nélkül, tünetmentesen elmúlnak.
Hazánkban becslések szerint igen gyakori, a nők 5–10%-át érinti az ún. policisztás ovárium szindróma (PCOS) nevű betegség. A petefészekben kialakult sok apró ciszta mellett a kivizsgálás fényt deríthet emelkedett inzulinszintre, inzulinrezisztenciára vagy lappangó diabéteszre is. Emellett az elhízás a PCOS következménye, egyben kiváltó oka is. A túlsúly gyakran jár együtt metabolikus szindrómával, melynek jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek.
Az Iowa Egyetem kutatásai szerint, azoknál a fiatal vagy középkorú, túlsúlyos nőknél, akik PCOS-ben szenvednek, nagyobb eséllyel fejlődik ki érelmeszesedés a szívkoszorúerekben, így fennállhat náluk a szívinfarktus veszélye.
A londoni University College orvosi karán ugyancsak kimutatták azt, hogy a betegségben érintett nők artériáinak fala nagyjából kétszer olyan merev, mint az egészséges nőké, így náluk mielőbb meg kell kezdeni a szívbetegség megelőzését szolgáló kezeléseket.
Várandósság idején a terhességi hormonok – az ösztradiol és a progeszteron – hatására csökken a visszerek tónusa, lassul a keringés, megnövekszik a nyomás a vénákban, így azok kitágulnak. A 2. és főként a 3. trimeszterben az egyre növekvő magzat – a könnyen összenyomható kismedencei vénák leszorítása által – akadályozhatja a vénás vér visszaáramlását, fokozva a vénás pangást. Vénatágulatok nemcsak az alsó végtagokon, hanem a gáttájékon és a kismedencében is kialakulhatnak, bár utóbbiak a szülést követően általában visszafejlődnek. A visszereken kívül lábdagadás, a láb feszülése, fájdalom, „nehézláb-érzés”, súlyos esetekben felületes visszérgyulladás is kialakulhat.
Ennek megelőzésében fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, az elhízás megelőzése. A mértékletes testmozgás, séta, kismamatorna általában nem okoz problémát, de nagyobb erőfeszítéseket igénylő sportok esetén kérjük nőgyógyászunk tanácsát. A vénás torna otthonunkban is könnyen végezhető, de segít a lábak felpolcolása is. A hanyattfekvés, főleg a terhesség késői szakaszában – a vénák összenyomódása által – fokozhatja a panaszokat.
Kerülendő emellett a hosszas álldogálás, a meleg vizes fürdők, és a lábak leszorítása.
A terhesség önmagában is megnöveli a mélyvénás trombózis kockázatát, fontos tehát, hogy visszeresség esetén a kismama szakszerű kezelést kapjon a szövődmények megelőzése érdekében.
Családi trombózishajlam és visszeresség együttes előfordulása esetén, a kockázatot nőknél a terhesség mellett tovább növeli a túlsúly, a dohányzás, más időszakokban pedig az ösztrogéntartalmú fogamzásgátlók vagy hormonpótló tabletták szedése is.
Gyakori tévedés ugyanakkor, hogy hosszú repülőutak alkalmával az acetilsalicilsav tartalmú tabletták védenek a vénás trombózis ellen, erre ugyanis szükség esetén a heparin-tartalmú, bőr alá adott injekciók szolgálnak.
A visszértágulatok kialakulása hosszas folyamat, a korán elindított kezelés, megelőzés nemcsak a trombózistól, hanem a vénás fekélytől is megvéd. A vénás torna, a kompressziós harisnya viselése, a meleg vizes fürdők kerülése, a rendszeres úszás és megfelelő testmozgás mind a megelőzést szolgálják.
Dr. Kósa Éva
belgyógyász, angiológus szakorvos
Dr. Hintalan Albert
nőgyógyász szakorvos
www.oxygenmedical.hu