Az alváshiány öregít!
Az egészség és a hosszú élet elengedhetetlen feltétele a megfelelő alvás. Ilyenkor megsokszorozódik a sejtosztódás, ugyanakkor csökken a sejtelhalás üteme. Szervezetünk éjjel, alvás közben regenerálódik, beleértve agyunkat is.
A kutatók egyértelműen bizonyították, hogy az alváshiány a szervezet kimerülése és regenerálódásának hiánya mellett cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás és magas koleszterinszint kialakulásához vezethet. A csekély alvás ugyanis hormonális és metabolikus problémák sorozatát indítja el.
Miért alszunk rosszul? A folyamatos stresszterhelés, a késői, kiadós vacsora, a mozgáshiány, a késői tévénézés, az ágy rossz elhelyezése, a fényviszonyok, a nem megfelelő hálóruha és ágynemű mellett a leggyakoribb alvásrontó tényező a horkolás és a légzéskimaradás (alvási apnoe).
Utóbbiak miatt kialakuló oxigénhiányos időszakok az éjszaka folyamán többször ismétlődnek, ami rövidtávon „csak” az életminőséget rontja, de hosszútávon súlyos betegségek – szívritmuszavar, szívmegállás, agyvérzés, szívinfarktus, stroke – kialakulásához is vezethet.
A megoldást a horkolást kiváltó életmódbeli tényezők (pl. túlsúly, dohányzás, alkohol stb.) rendezése, illetve – kivizsgálást követően – bizonyos alternatív kezelési módok bevezetése jelentheti. Ez lehet egy speciális párna, horkolásgátló spray, orrszárny tágító, illetve, amennyiben a horkolás főként háton fekve jelentkezik, jó szolgálatot tehet a horkolásgátló pizsama, melynek hátán, egy zsebbe teniszlabdát teszünk, ezzel „kényszerítve” hason, illetve oldalfekvésre a horkoló hálótársat.
Súlyosabb légzéskimaradások esetén eredményesen használható hosszú távon is az ún. pozitív nyomású légsínterápia (CPAP-terápia), mely egy jól záródó speciális orrmaszk vagy orr-száj maszk segítségével folyamatos pozitív levegőnyomást biztosít a felsőlégutakon keresztül a tüdő felé, így segítve a szabad és akadálymentes légzést alvás közben.
dr. Vida Zsuzsanna
neurológus, szomnológus,
a Sleep Center főorvosa