A parlagfű védelmében
Még 1973-ban, Lajos atya, lazarista missziós pap beszélgetéseink során elmondta, hogy a régi gyógynövénykönyvek leírják a parlagfű több gyógyító tulajdonságát, de meg is lehet enni, mert sok vitamint tartalmaz. A parlagfű ősi, intelligens növény, mely megóvja a földet a kiszáradástól. Ahol parlagon van egy földdarab, ott elszaporodik, majd fokozatosan átadja helyét más növényeknek.
A Palocsa Egyesület tagjaként, kb. 15 évvel ezelőtt Alcsútdobozon egy több hektáros területet hagytunk szándékosan parlagon, hogy megfigyelhessük, mi lesz ezzel a földdarabbal a természet törvényei szerint. Első évben teljes területét beterítette a parlagfű, második évben már kb. 50%-ban visszaszorult, átadta helyét más növénykultúráknak (lóhere, gyermekláncfű, bojtorján, lósóska, fehér üröm, máriatövis, libatop stb). Harmadik évben kb. 20% alá csökkent a parlagfű aránya, pedig senki sem irtotta. Öt év elteltével az eredeti terület 1-2%-án volt csak parlagfű, tehát a természet maga elrendezi ezt, ha hagyjuk. Fontos, hogy ne törjük fel, ne tegyük tönkre az eredeti növénytakarót, s ha már megtettük, akkor vállaljunk felelősséget az adott terület folyamatos gondozásáért legalább addig, amíg a természet visszahódítja, s az egyensúly helyreáll.
Józan ésszel belátható: nem az a megoldás, hogy kiirtunk mindent körülöttünk, ami virágzik, pollent termel, tehát él. Az sem megoldás, hogy az allergiásokat folyamatosan teletömjük kemikáliákkal, gyógyszerekkel. Vegyszerekkel teli növényeket termesztünk szennyezett levegőben, s mellé gyógyszerekkel kezelt állatokat eszünk. A természetes életmód, a tiszta ételek adnak lehetőséget az egészségre, a túlélésre. A parlagfű irtása helyett erdősávokat kellene telepítenünk az utak, gyárak, légszennyező üzemek mellé! Tudjuk: a törvények megsértése büntetéssel jár, s ez alól nem mentesít a törvény nem ismerete. A természetben e felelősségrevonás egyik formája a betegség.
Lajos atyától tudom tehát, hogy a parlagfű ehető, azóta rendszeresen fogyasztom. A tavaszi zsenge hajtásokat apróra vágom, és rászórom szendvicsre, levesre, kására, főzelékre. A későbbiekre pedig szárított, őrölt fűszerként rakom el.
Veterán dobóatlétaként, a nagyobb versenyek alatt is fogyasztok parlagfüvet a fáradtság csökkentésére, teljesítményem fokozására, s példámat már sok sporttárs és beteg ember követi, eredményesen. Engem tehát nem tudnak megbüntetni a parlagfű nem irtása miatt, én úgy irtom, hogy eszem!
Dr. Weixl-Várhegyi László
életmód és táplálkozási tanácsadó terapeuta,
természetgyógyász, alternatív- és népi gyógyász
konzultáció: www.vitaminstation.hu