Az allergiás betegségekről általában a szénanátha jut eszünkbe, létezik azonban az allergiás reakcióknak olyan típusa is, mely közvetlenül nem okoz tüneteket, így a valódi okok feltárása akár éveket is igénybe vehet.
A 3. típusú allergia olyan késleltetett reakció, mely az egész szervezetet érintheti. A probléma gyökere a bélrendszer nem megfelelő működésében keresendő: a sérült bélszakasz megnövekedett áteresztő-képessége miatt az étel-antigének közvetlenül a véráramba jutnak, s azokat az immunrendszer idegenként ismeri fel. A 3. típusú allergia esetében a késleltetett reakció egészen az étkezést követő 8-72 óráig is elhúzódhat, ez nehezíti az allergén beazonosítását.
E célra szolgálnak a megfelelő tesztek, illetve az eliminációs diéta, azaz minden lehetséges allergén mellőzése az étrendből, a teljes tünetmentesség eléréséig. Ezután fokozatosan egyesével újra fogyasztani kezdjük a kiiktatott ételeket, s így megállapíthatjuk melynek hatására jelentkeztek újra a tünetek.
Tudjuk, hogy az immunrendszer 80%-a a vékony- és vastagbél falaiban található, így nem csoda, ha az allergiás tünetek elsősorban ezen a területen jelentkeznek például irritábilis bél szindróma (IBS), Chron-betegség, vagy épp krónikus vastagbél gyulladás formájában. Egyes vélemények szerint, a cukorbetegség, az autoimmun betegségek, a pikkelysömör, a krónikus fáradtság szindróma, migrén, elhízás, csökkent pajzsmirigy működés és a depresszió hátterében is gyakran rejtett táplálék intolerancia áll.
Brit kutatóorvosok állítják: az interleukin-12 nevű molekula hiánya felelős a legtöbb ételallergia megjelenéséért. Az interleukin-12 fontos szerepet játszik az immunrendszer helyes működésében, a helyes immunválaszok irányításában. Kutatásaik szerint, az ételallergiában szenvedők szervezetében ez a molekula nincs jelen, mert a beteg szervezete nem, vagy csak csökkent mértékben képes azt előállítani.
Az ételallergiák jelen ismereteink szerint, még nem gyógyíthatók, ám azonosításuk után az allergiás reakciót kiváltó étel mellőzésével megelőzhetjük a kellemetlen tünetek jelentkezését.
Dr. Babai László
a Budai Allergiaközpont igazgatója
allergiakozpont.hu