Csökkentett deutériumtartalmú vizek
Miért érdekli annyira az embereket?
A csökkentett deutériumtartalmú vizet (angol rövidítés: DDW) gyakran emlegetik az „élet vize” vagy „könnyű víz” elnevezéssel is, mivel benne a hidrogén atomok deutérium (D) izotópjának koncentrációja alacsonyabb, mint a normál vízben.
A csökkentett deutérium tartalmú vizek gyógyászati siker sztorija 1991-ben kezdődött, amikor Somlyai Gábor találmányában (találmányszám HU208084A) levédte saját eljárását daganatos betegségek gyógyítására alkalmas készítmények előállítására. A találmány szerint, a csökkentett D-tartalmú vízzel (kevesebb, mint 110 ppm) készült oldatok adagolása során a szervezetben csökken a D koncentrációja, aminek hatására a daganatos sejtek szaporodása először lelassul, majd a daganatos sejtek elhalnak. A gyógyhatás eléréséhez a beteg szervezet víztartalmának D-koncentrációját naponta legalább 0,5 ppm-mel kell csökkenteni.
Egy 70-80 kg súlyú ember teste 40-55 liter vizet tartalmazhat, melynek D-koncentrációját különböző D-tartalmú vizekkel különböző gyorsasággal csökkenthetjük. Mennél alacsonyabb az elfogyasztott víz D-koncentrációja, annál gyorsabban szívódik fel és csökkenti a szervezet deutérium-szintjét.
Kovács István
a kémiai tudományok kandidátusa