A manuálterápia célja az ízületi blokkok oldása, passzív, néhány milliméteres mozgatásokkal a csökkent „ízületi játék” helyreállítása.
A víz alatti gyógytorna egyre népszerűbb, igen hatékony kezelési módszer, melynél jóval kisebb gravitációs erő érvényesül. A víz felhajtó ereje következtében, derékig a vízbe merülve a test súlya 50%-kal, mellkasig merülve 75%-kal, nyakig merülve 90%-kal csökken. A mozgás megkönnyítésére vagy éppen nehezítésére lebegtető vízi-torna eszközöket (pl. habszivacs-pad, karöv stb.) is használhatunk. A vízi-torna előnye, hogy a tér minden irányába szabadon mozoghatunk az elesés, sérülés veszélye nélkül. A mozgásterjedelem növelése, az izomerő és a koordináció javítása, az állóképesség növelése mellett az idegrendszeri nyugtató hatása sem elhanyagolható.
A kerékpározás (szobakerékpár is) előnyös enyhébb szívbetegségben, térd- vagy csípőízületi kopásban szenvedők, cukorbetegek, túlsúlyosak számára.
A séta és a kocogás cukorbetegek, túlsúlyosak, enyhe szív- és tüdőbetegek, illetve csontritkulásban szenvedők számára is alkalmas mozgásforma. Vigyázzunk: a kemény talaj, aszfalt, beton nem alkalmas a futásra, kocogásra!
Állapotunk a rendszeres gyakorlás hatására bizonyára javulni fog, így hamarosan akár táncra is perdülhetünk!
Dr. Kádas Éva
gyógytornász
További infó: Dr. Bender Tamás: Gyógyfürdőzés és egyéb fizioterápiás gyógymódok c. könyvében (SpringMed Kiadó – www.springmed.hu).