A nátha és szövődményei
Hogyan lesz a náthából arcüreggyulladás? Ha nátha vagy egyéb felső légúti gyulladás, esetleg allergiás panaszok következtében a melléküregek kivezető nyílása elzáródik, nyálkahártya bélelésük megduzzad, szellőzésük gátolttá válik. Így a váladék nem tud kiürülni, benne baktériumok szaporodnak el, s a kialakult gennygyülem feszítő fájdalmat is okoz. Még könnyebben alakul ki gyulladás az orr szellőzését akadályozó anatómiai eltérés, például orrsövényferdülés esetén.
Kezdeti állapotban az arcüreggyulladás tünetszegény lehet, s a színtelen, vízszerű orrváladékkal járó náthás tüneteket csak később követi a feszítő, a fej előrehajtásával fokozódó, esetleg lüktető, a homloktájék, s a szemek felé sugárzó arcfájdalom, illetve a sárgás-zöldes, gennyes orrfolyás megjelenése. A nagy mennyiségű váladék pedig a garat felé csorogva elhúzódó köhögést is okozhat.
Milyen praktikák segíthetnek? Tartózkodjunk melegben, sőt arcunkra is tehetünk meleg pakolást, esetleg infralámpát is használhatunk. A száraz levegő irritálja a gyulladt orrnyálkahártyát, ezért párásítsunk, inhaláljunk, fogyasszunk sok folyadékot, s ha nincs láz, vegyünk hosszú, forró fürdőket is. A kezelés során legfontosabb a melléküregek nyílásainak szabaddá tétele, az üregek szellőzésének helyreállítása, a beduzzadt orrnyálkahártya orrcseppel való lohasztása és a rendszeres sóoldatos orröblítés. Aludjunk magasabb párnán, így a feszítő érzés és a köhögés is csökkenthető. Kiegészítésként a szakorvos javasolhat fájdalomcsillapítót, lázcsillapítót, nyákoldót, immunerősítő készítményeket és szükség estén antibiotikumot is.
Dr. Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
fulorrgegekozpont.hu