Ezért okoz hízást az inzulinrezisztencia
Az inzulinrezisztencia kialakulásában nagy szerepe van a helytelen táplálkozásnak és a mozgáshiánynak. Emiatt az érintettek alapból kisebb-nagyobb súlyfelesleggel rendelkeznek. Így még nehezebb a fogyás, mivel a zsírraktárak felhalmozódása az IR-nek nemcsak rizikófaktora, de jellemző tünete és következménye is. Amennyiben nem tudunk megszabadulni a súlyfeleslegtől, inzulinrezisztenciára is gyanakodhatunk. Szerencsére megfelelő kezeléssel nemcsak a vércukor és az inzulin szintje normalizálódik, de javul a közérzet és a fogyás is beindul.
IR során a glükóz nem tud bejutni a sejtekbe, így a szervezet úgy érzékeli, még több inzulinra van szükség, így a hasnyálmirigy a kelleténél több inzulint termel.
Az inzulinról érdemes tudnunk, hogy ez az egyetlen olyan hormon, mely a zsírtartalékok felépítését végzi, és hozzájárul ahhoz, hogy a zsír a raktárakban is maradjon. Túl sok inzulin hatására egyre több és több zsírréteg halmozódik fel.
Ennek ellenkezője is igaz: inzulin hiányában testsúlycsökkenés tapasztalható (például az 1-es típusú cukorbetegek esetében).
IR esetén is lehetséges a fogyás, ám ehhez elengedhetetlen az inzulin normál tartományba való visszaszorítása életmódterápiával – személyre szabott diétával és rendszeres testmozgással –, illetve szükség esetén gyógyszeres kezeléssel. Ezek hatására az inzulinszint normalizálható, a fogyás megindul, és elkerülhetők a szövődmények, például a 2-es típusú cukorbetegség, ráadásul a beteg közérzete is jelentősen javul.
Dr. Koppány Viktória
endokrinológus szakorvos
endokrinkozpont.hu