Nyaralás trombózissal
A mélyvénás trombózis az adott végtag fájdalmában, elszíneződésében, dagadásában nyilvánul meg. A nyári melegben az erek kitágulnak, a keringés lelassul, mindez főleg azoknak okoz problémát, akik visszértágulatokkal és egyéb keringési rendellenességgel is küzdenek, de poszttrombotikus szindróma (PTS) is okozhatja, mely ellen legjobb védekezés a megfelelő véralvadásgátló terápia és a jól beállított INR (2-3). A fájdalom és az ödéma ellen igen hasznos a kompressziós harisnya viselése, hiszen javítja a keringést a mélyen fekvő vénákban is.
A melegben megszaporodnak a bőrbetegségek, hiszen szívesen járkálunk mezítláb, és a strandokon is könnyű összeszedni valamilyen fertőzést. A gombás és egyéb bőrproblémák bizonyos típusai megnövelik a felszíni trombózis rizikóját, ami önmagában nem veszélyes, csak ha a mélyen fekvő vénákra is áterjed. Emiatt is fontos a trombózisos láb abszolút tisztán tartása. Ha lábán vörös elszíneződést, fájdalmat, meleg tapintást észlel, azonnal forduljon szakorvoshoz!
A trombózis megelőzésében és annak terápiájában is fontos szerepet játszik a rendszeres testmozgás, melyet még meleg időben sem hanyagolhatunk el. A mozgás hatására felpezsdül a vérkeringés, segít megszabadulni az esetleges túlsúlytól, ami egy plusz rizikófaktor a vérrögök keletkezése terén.
Akinek friss, vagy 1-2 éves mélyvénás trombózisa van/volt kerülje a 36 °C feletti fürdőzéseket, és az első években kerülendők a 90 °C-os szaunák is, de az infraszauna használata megengedett.
Hosszabb utazás, nyaralás esetén – akár repülővel, akár autóval, vonattal vagy busszal utazik –, a tartós mozdulatlanság sajnos kedvez a trombózis kialakulásának, ezért mindenképp használjon kompressziós harisnyát, és kérje ki kezelőorvosa tanácsát a véralvadásgátló szükségességéről. Az út során gyakran tornáztassa lábait, ha lehet, gyakran álljon fel, sétáljon, és fogyasszon sok folyadékot!
Prof. Dr. Blaskó György
belgyógyász, klinikai farmakológus főorvos
tromboziskozpont.hu