Elhúzódó száraz köhögés gyerekeknél: COVID vagy allergia?
Most van szezonja!
Ősztől tavaszig a fűtési idényben, amikor több időt töltünk zárt térben, fokozottan jelentkeznek bizonyos allergiás tünetek. Ezeket nagyrészt egy mikroszkopikus méretű élőlény, a házi poratka okozza, mely elhalt emberi hámsejtekkel táplálkozik, s az ágyneműben, matracban, kárpitozott bútorokban, szőnyegekben és plüssállatokban fordul elő nagyobb mennyiségben.
Hogyan ismerjük fel az allergiát?
Gyanúra adhat okot, ha a gyermeknél tartós orrdugulás áll fenn. Ennek szövődményeként arcüreggyulladás vagy savós középfülgyulladás is jelentkezhet. Figyelemfelhívó jel lehet az elhúzódó száraz köhögés, krákogás, krahácsolás, torokköszörülés, mely esetén indokolt a kivizsgálás, tesztelés, hogy kiderüljön, mivel állunk szemben.
Amennyiben az allergiateszt alapján a diagnózis felállítható, s a koronavírus fertőzés nem nyer bizonyítást, fontos a kezelés mielőbbi megkezdése, hogy a gyermek tünetei megszűnjenek, életminősége (nyugodt alvás, zavartalan koncentráció) javuljon. Ezzel megelőzhető a poratka allergia talaján kifejlődő asztmás megbetegedés.
Bizonyos esetben, például ha a szülők allergiások, asztmások, az asztma kialakulásának még nagyobb az esélye.
A vizsgálati eredmények alapján, súlyosabb tünetek esetén hagyományos allergiakezelést – antihisztamin és szteroid orrspray adását –, egyéb esetben allergén immunterápiát kezdünk, mely kb. 3 évig tart és 10-12 évre megszünteti az allergiás tüneteket.
Az allergén immunterápiás kezeléssel az asztma kialakulásának kockázata is csökkenthető.
Dr. Hidvégi Edit PhD.
gasztroenterológus, gyermektüdőgyógyász szakorvos
AllergiaKözpont