COVID után hónapokig maradhat a kimerültség
Mivel e jelenség most válik igazán érzékelhetővé, egyre több kutatás foglalkozik az okok felderítésével.
A Jama című szaklapban publikáltak egy olasz tanulmányt, mely megállapítja, hogy a kórházban kezelt és kigyógyult betegek 87%-ának még 2 hónap múlva is legalább egy tünete megmaradt.
A Center for Disease Control and Prevention (CDC) szervezet a nem kórházban kezelt koronavírusos betegek 35%-áról állapította meg, hogy még 2-3 hét múlva sem állt helyre teljesen az egészségük.
A CDC tovább frissítette tudástárát, kutatásait kiterjesztette a hosszú távú hatások megfigyelésére. Nyilvánvalóvá vált, hogy a koronavírus a tüdőn kívül még számos szerv működésére hatással van, így a fertőzés többféle módon érintheti a szervezetet.
Miközben a legtöbb beteg felépülése után vissza tud térni normál életviteléhez, munkájához, igen sokan hetekkel, sőt hónapokkal később is küzdenek bizonyos nehézségekkel. Mindez igaz azokra is, akiknek csak enyhe tüneteik voltak a betegség akut szakaszában.
A CDC tudástárában a leggyakrabban jelentett hosszú távú tünetek: l kimerültség l légszomj l köhögés l ízületi fájdalom l mellkasi fájdalom.
További, ritkábban előforduló panaszok:
A koronavírus esetenként komolyabb szövődményekkel is járhat: tüdőfunkciós probléma, akut vesebetegség, alvászavarok, komoly hangulatzavarok, szív- és érrendszeri panaszok. Ezek előfordulási gyakoriságát és arányát a kutatók folyamatosan elemzik.
Azoknak, akiket e nehezen múló szövődmények érintenek, ajánlott részt venniük egy COVID utáni kivizsgáláson.
Dr. Müller Gábor
kardiológus szakorvos
kardiokozpont.hu