Az erősebbik nem „gyengéi”
A romló szexuális teljesítmény számos okra vezethető vissza, ezért bármely életkorban előfordulhat.
Egy kis anatómia!
Nyugalmi állapotban a pénisz barlangos testjei kevés vért tartalmaznak, a vért szállító erek szűk keresztmetszetűek, az erek simaizmai összehúzódott állapotban vannak.
Az erekció több szinten is szabályozott élettani láncreakció, számos molekula részvételével alakul ki, melyek közül a legfontosabb a nitrogén-monoxid (NO). Szexuális stimuláció hatására az idegsejtekből és az erek hámsejtjeiből NO molekula szabadul fel, mely két jelátviteli útvonal aktiválásán keresztül ellazítja az erek simaizmait. Mindehhez elengedhetetlen a vér megfelelő tesztoszteronszintje, mely hozzájárul a libidó fenntartásához és szabályozza a NO termelő enzimeket is. A kitágult erekben a vér szabad utat kap és megtölti a pénisz barlangos testjeit, így jön létre az erekció. A barlangos testek növekedésekor azonban csökken a vér vénás visszaáramlása, ezáltal fenntartottá válik az erekció.
Mikor beszélünk merevedési zavarról?
Ha ennek az összetett folyamatnak bármelyik útvonala nem jól működik és az erekció legalább 3 hónapja rendszeresen vagy visszatérően nem kellő mértékű, nem tart kellő ideig (például a magömlés előtt megszűnik) vagy nem is jön létre, ezáltal a közösülést lehetetlenné teszi, merevedési zavarról beszélhetünk. Mivel a megfelelő merevedéshez bonyolult idegi, érrendszeri és lelki folyamatok is hozzájárulnak, a merevedési zavar tekinthető a leggyakoribb szexuális problémának. Epidemiológiai (nagy létszámú, csoportos) vizsgálatok alapján 40 éves kor felett a férfiak 52%-a tapasztalt már enyhe vagy közepesen súlyos merevedési zavart.
Mi okozhatja a problémát?
A NO molekula élettanilag rövid ideig hat, s a szervezetünkben lévő káros szabadgyökök jelenlétében csökken a hatékonysága. Az merevedési zavart csökkent spontaneitás, csökkent erősség vagy csökkent tartósság is jellemezheti. E panaszok hátterében testi betegség, lelki eredetű zavar, illetve a kettő kombinációja is állhat, melyek gyakorisága korosztályonként eltérő lehet.
Fiatalabb korban leginkább kimerültség, mentális stressz, dohányzás, mozgásszegény életmód, depresszió, szorongás, új partner esetén a megfelelési vágy, esetleg egészségtelen táplálkozás miatti tápanyaghiány (főleg cink, szelén és E-vitamin) is állhat, mely csökkenti a tesztoszteronszintet, a libidót és rossz hatással van az erekció kialakulására és fenntartására.
Idősebb korban főként érrendszeri vagy az erek állapotát negatívan befolyásoló megbetegedések miatt alakulhat ki, ezáltal romlik a vérellátás. Az életkor előrehaladtával az élettani működések hanyatlásával természetes folyamatnak mondható. Ritkább esetekben az idegsejtek közötti kapcsolat hibájára vezethető vissza, mely mögött súlyosabb betegség is állhat, például Parkinson-kór vagy a gerincvelőt érintő betegségek, sérülések, melyek a hímvessző beidegzését érintik.
Segítség természetes hatóanyagokkal
1. A szexuális működés esszenciális tápanyagai: cink, szelén és E-vitamin.
A szelén és az E-vitamin hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez és a sejtosztódáshoz. A magabiztos férfiasság és a libidó fenntartásához szükséges a vér normál tesztoszteronszintje. A cink elősegíti a hormonok receptorokhoz történő kötődését a sejtmembránokban. (1–4.)
2. Szexuális funkciókat erősítő növényi hatóanyagok: olyan gyógynövények, melyek potenciaerősítő hatása a legtöbb esetben már az Ókor óta ismert. Cikkünkben az utóbbi évtizedek klinikai vizsgálatai által bizonyítottan a férfiak szexuális teljesítményére jótékony ható néhány növényre térünk ki.
- Panax ginzeng – A tradicionális koreai ginzeng fáradtság esetén javítja a testi és szellemi frissességet, fokozza a szexuális vágyat. Hatóanyagai a vér prolaktin szintjét csökkentve fokozzák a libidót, a NO (nitrogén-monoxid) termelődésének serkentésével tágítják az ereket, így hozzájárulnak az erekció kiváltásához és fenntartásához. Az utóbbi évek kutatási eredményei alapján, a ginzeng gyökér ígéretes lehet a cukorbetegség okozta impotencia kezelésében is. (5–7.)
- Sáfrány bibe: egy különleges afrodiziákum, mely c sökkenti a stresszt, a szorongást és elősegíti a pozitív hangulatot. Fő hatóanyagai olyan polifenolok, melyek az NO termelődés serkentése révén fokozzák a péniszben lévő erek relaxációját, s ezzel a vérbőséget. Egyes kutatások alátámasztják, hogy a sáfrány képes javítani a sperma minőségét . (8–10.)
- Gránátalma és szőlőmag: erős antioxidáns hatású anyagokat tartalmaznak, így védik a szervezetet a káros szabadgyököktől . A gránátalmamag fő hatóanyaga az ellágsav, a szőlőmagé a proantocianidinok, melyek meghosszabbítják a NO hatását a simaizomban, így segítik az erekciót. Hozzájárulnak továbbá a véredények és kapillárisok egészségének fenntartásához, a férfiak szexuális egészséghez. (11–13.)
Számos természetes anyagot ismerünk, melyek segítségünkre lehetnek enyhe vagy közepes potencia probléma esetén. A természetes hatóanyagok hosszú távon képesek javítani a szervezet állapotát és csökkenteni a merevedési zavar kialakulásának esélyét, ráadásul biztonságosan, mellékhatások nélkül alkalmazhatók.
Dr. Pápay Zsófia, Ph.D.
szakgyógyszerész
Szakmai hivatkozások:
- Galarza, E. M. et al. Zinc supplementation within the reference ranges for zinc status in cattle improves sperm quality without modifying in vitro fertilization performance. Anim. Reprod. Sci. 221, 106595 (2020).
- Ahsan, U. et al. Role of selenium in male reproduction-A review. Anim. Reprod. Sci. 146, 55–62 (2014).
- Mutalip, S. S. M. Vitamin E and reproductive health. Molecular Nutrition: Vitamins (Elsevier Inc., 2019). doi:10.1016/B978-0-12-811907-5.00025-7.
- Nriagu, J. Zinc deficiency in human health. Encyclopedia of Environmental Health vol. 6 (Elsevier, 2019).
- Mancuso, C. & Santangelo, R. Panax ginseng and Panax quinquefolius: From pharmacology to toxicology. Food and Chemical Toxicology vol. 107 362–372 (2017).
- Toda, N., Ayajiki, K. & Okamura, T. Nitric oxide and penile erectile function. Pharmacology and Therapeutics vol. 106 233–266 (2005).
- Jang, D. J., Lee, M. S., Shin, B. C., Lee, Y. C. & Ernst, E. Red ginseng for treating erectile dysfunction: A systematic review. British Journal of Clinical Pharmacology vol. 66 444–450 (2008).
- Shamsa, A., Hosseinzadeh, H., Molaei, M., Shakeri, M. T. & Rajabi, O. Evaluation of Crocus sativus L. (saffron) on male erectile dysfunction: A pilot study. Phytomedicine 16, 690–693 (2009).
- (PDF) The pharmacology of Crocus sativus-A review.
- Safarinejad, M. R., Shafiei, N. & Safarinejad, S. An open label, randomized, fixed-dose, crossover study comparing efficacy and safety of sildenafil citrate and saffron (Crocus sativus Linn.) for treating erectile dysfunction in men nave to treatment. Int. J. Impot. Res. 22, 240–250 (2010).
- Sochorova, L. et al. The Study of Antioxidant Components in Grape Seeds. Molecules 25, (2020).
- Sochorova, L. et al. Health Effects of Grape Seed and Skin Extracts and Their Influence on Biochemical Markers. Molecules 25, 5311 (2020).
- Türk, G. et al. Effects of pomegranate juice consumption on sperm quality, spermatogenic cell density, antioxidant activity and testosterone level in male rats. Clin. Nutr. 27, 289–296 (2008).
- Asgary, S., Javanmard, S. & Zarfeshany, A. Potent health effects of pomegranate. Adv. Biomed. Res. 3, 100 (2014).