Tudomány, gyökerek nélkül?
Eme ősi népgyógyászati tudásból alakult ki a modern fitoterápia és fitopharmakológia, melyet a leendő orvosok és gyógyszerészek az egyetemi oktatásban részben elsajátíthatnak. Ugyancsak évezredes tapasztalatokból, a természet elemeivel való gyógyításból származik a modern fizioterápia, mely ma már szintén klinikum. A hazai régi népi masszázsmódszerek és csontkovácsolási technikák, továbbá a világ távoli tájairól, főként Ázsiából (India, Kína, Thaiföld) származó módszerek képezik az alapját a mai oszteopátiás, és egyes, csak orvosi diplomával végezhető manipulatív eljárásoknak. A tudományos dietetika forrása sem egyéb, mint az emberiség több ezer éves táplálkozással kapcsolatos tapasztalatainak összessége.
Mindezekből láthatjuk, hogy az orvostudomány valós gyökerei az emberiség fejlődésének homályába vesznek. A természetes élet- és gyógymódok azoknak a bizonyítottan jól működő – ősi filozófiákon alapuló – módszereknek összessége, melyek szelíd természetűek, személyre szabottak, nem betegség-, hanem ember-központúak, és szem előtt tartják a „primum nil nocere” (először is nem ártani!) hippokratészi elvet.
A természetgyógyászat helyét a prevencióban és rehabilitációban vitatni ugyan lehet, de tagadni nem. Bizonyíték erre, hogy világszerte a lakosság jelentős hányada még mindig – vagy egyre inkább – a természetes élet- és gyógymódokban keresi állapotának jobbulását.
A természetes gyógymódok tehát még mindig, mindennek ellenére szerves részét képezik egészségkultúránknak. Onnan kigyomlálva, tiltva, gyökerestől kitépve, a belőle sarjadt hatalmas fát – a modern tudományokat és gyógyítást – veszélyeztetnénk, mely eredendően belőle táplálkozott.
Tiltás, korlátozás helyett inkább konszenzust! A többséget is meghallgató, az érintett több ezer szakember véleményét is figyelembe vevő, igazságos jogalkotást – mely valóban az embereket és az egészséget szolgálja, nem egyéb érdeket!
Ezt kéri több ezer – jelenleg még ÁNTSZ-engedéllyel rendelkező, a kuruzslástól és „varázslástól” magát elhatároló – diplomás magyar természetgyógyász, és kérik ehhez a jóérzésű magyar lakosság támogatását, mert míg a viták folynak, az emberek egyre csak fogynak.