Intim védelem ötvenen innen és túl
A méhnyakrák megjelenésének a második csúcsideje is erre az életszakaszra esik. Ezt azzal magyarázzák, hogy ilyenkor a hüvelyhám és a szeméremtest hámja kevésbé ellenálló, a hölgyek viszont ebben az időszakban már szabadabban élnek a lehetőségeikkel, a partnertől kapott, rákot okozó vírus ezért gyakrabban és eredményesebben támad.
Életkortól függetlenül, a hüvelyt leggyakrabban károsító anyagok az uszoda vagy a természetes vizek, a férfi nemi váladék, a szappan és a lúgos samponok. A fürdőzés káros hatása intim zuhannyal egyszerűen megszüntethető. Szexuális együttlét után is javítja a komfortérzetet egy laktózos öblítés.
További hosszas károsító hatások (pl. tablettás vagy méhen belüli fogamzásgátló, antibiotikum kúra, dohányzás, túlsúly) esetén a kórokozók a hüvely hámrétegét is lemarhatják, és ez akár „lángoló” hüvelygyulladáshoz is vezethet! Már kialakult hüvelygyulladás esetén 2-3 napig javasolt a jód tartalmú hüvelyöblítés, ami minden kórokozót kiírt. Ne vigyük azonban túlzásba a hüvelyzuhanyozást!
Emellett ne feledkezzünk meg a külső nemi szervek tisztán tartásáról sem. Erre, illetve az esetleges viszketés, vagy a bőr megbarnulásának megelőzésére is alkalmasnak ígérkeznek a megfelelő intim mosakodó szerek, melyek egyik legújabb változata már szamárkanca tejet is tartalmaz.
Dr. Dolhay Balázs
szülész-nőgyógyász