Ha már nem megy a mozgás
Ha a csípőben lévő porcok és csontszövetek degeneratív változásokon mennek át, idővel megjelenik a csípőízületi kopás, ami igen súlyossá válhat. A fájdalommal és mozgásbeszűküléssel járó betegség elsősorban az idősödéssel függ össze, de van néhány olyan tényező, amely növeli a kialakulásának rizikóját:
A csípőízületi kopás fázisai:
I. fázis: megfelelő kezelés mellett a folyamat még visszafordítható, megállítható.
Ilyenkor a fájdalom jellemzően reggel jelentkezik, és „bejáratódva” megszűnik.
II. fázis: a fájdalom akadályozza a mindennapi életet – nehezebbé válik a járás, a buszra fellépés, a lépcsőzés. A röntgenképen látható az ízületi rés beszűkülése, a porc alatti csontok fokozott meszesedése, sőt akár ciszták (folyadékkal teli tömlők) is a csontban.
III. fázis: a legegyszerűbb tevékenységek is gondot okoznak, veszélybe kerül az önellátás, gyakoribbak a törések, mivel az ízületben lévő csontszövetek erősen leépültek.
Forduljunk orvoshoz már az első panaszoknál! Ezzel nemcsak a fájdalomcsillapítás válik lehetővé, de a folyamat is lassítható, megelőzhető a maradandó károsodás. A porc leépülését a megfelelő porcépítő készítmények akadályozhatják, amelyek óriási választéka miatt érdemes szakember véleményét kérni.
Ugyancsak kiemelt fontosságú a szakszerű gyógytorna, amely erősíti a csípő körüli izomzatot, javítja a terület vérellátását.
Az orvosi segítség kiterjed a hatékony fájdalomcsillapításra és ezzel az életminőség javítására is. Így az adott állapotnak és a beteg igényeinek megfelelően alkalmazhatjuk például a lökéshullám terápiát, a Bemer kezelést és az orvosi kollagén bejuttatására épülő injekciókúrát, melyekkel jelentős életminőség-javulás érhető el. A legsúlyosabb esetekben azonban, sor kerülhet csípőprotézis műtétre is.
Dr. Páll Zoltán
sebész, traumatológus, sportorvos
fajdalomkozpont.hu