Anti aging nyomelemekkel, antioxidánsokkal
Az ún. oxidatív stressz, vagyis szervezetünkben a szabad gyökök képződésének folyamata, annak sejtkárosító hatása a szervezet teljes egészét érinti, de az egyes szervekben különböző elváltozásokat okozhat. Ilyenek például a szívproblémák, a bőrgyulladások, agyi területen a stroke, a tüdőben az asztma, de ide tartozhat a diabétesz vagy a daganatos elváltozások is. A szabad gyökök ellen az antioxidánsok nyújtanak védelmet.
● A C- és E-vitamin mellett a szelén is kiváló antioxidáns, melynek hatását Prof. Margaret Rayman vizsgálta. Kutatásában igazolta, hogy szelénhiányos területeken gyakoribb a daganatos megbetegedések előfordulása. Ahol jobb a szelénellátottság – például Japánban –, ott magasabb az átlagéletkor is , de az öregedés késleletése mellett agyműködést serkentő hatása is ismert.
A kutatók mintegy 30 éve tudják, hogy a szelén véd a daganatos betegségek, bizonyos pajzsmirigy- és szívbetegségek, az ízületi gyulladás és a gyorsabb öregedés ellen. Szelén hiányában és az enzim működészavara esetén szívizomgyulladás is kialakulhat.
Intenzív kutatásokat folytatnak a szelénnek a bőr öregedését, a szervezet öregedési folyamatait lassító hatásáról. A vizsgálatok szerint a szelén javítja az immunrendszer működését is. Nem véletlen, hogy az olyan fertőző betegségek, mint az AIDS, az ebola, illetve az influenzajárványok, a Föld szelénhiányos területeiről, például Kongóból, illetve Kínából indulnak ki.
Természetes szelénforrásaink: búzacsíra, zabpehely, barna rizs, narancslé.
- A vas néhány baktérium kivételével, minden élő szervezet számára alapvető fontosságú elem. Legfontosabb formája a vér oxigénszállító fehérjéje, a hemoglobin. A szervezet a bakteriális fertőzések elleni küzdelemben vasat raktároz el a sejtekben, így a kórokozók nem férnek hozzá. A Pennsylvania Egyetemen végzett klinikai vizsgálatban fiatal nőknek (akik nem szenvedtek vashiányos vérszegénységben) kiegészítőként vasat adtak, s kimutatták, hogy egyeránt javult a figyelmük, a rövid és hosszú távú memóriájuk, valamint a kognitív funkciójuk. Vasban gazdag élelmiszerek: búzacsíra, lencse, kaviár, sörélesztő, spenót és sóska.
- A króm olyan mikrotápanyag, amely csökkenti az inzulinrezisztenciát, így jótékonyan hat a cukorbetegségre. Alacsony szintje viszont szerepet játszhat bizonyos szívbetegségek kialakulásában, és a kognitív funkciók romlásában.
Étrendünk nem tartalmaz elegendő krómot, ráadásul főzéskor az ételek krómtartalma tovább csökken. Ráadásul a szénhidrátban gazdag étrend és a stressz is kiüríti a szervezet krómraktárait. Mennyisége az életkorral csökken , ezért idősebbeknél és cukorbetegeknél szükség lenne krómpótlásra. Ennek hatására már néhány hét múlva javul a vércukorszint, csökken a nassolás iránti vágy, hatékonyabb a fogyókúra, és megszűnik a cukorbetegeknél tapasztalható fáradtság. Természetes krómforrások: sörélesztő, gombák, brokkoli, bizonyos növényi magvak. - A cink az egyik legfontosabb antioxidáns, a szuperoxid-dizmutáz alkotóeleme, javítja a kóros szénhidrát-anyagcserét, hozzájárul az immunrendszer optimális működéséhez.
A fenti antioxidánsok, nyomelemek hiánya esetén érdemes a pótlást mielőbb megkezdeni, mert tartós hiányuk nemcsak gyorsabb öregedést eredményez, hanem már fiatalon is tartós, esetleg maradandó károsodásokhoz vezethet.
Dr. Kökény Zoltán
sebész adjunktus
korkontrolltarsasag.hu