Amikor a stressz krónikussá válik, a bennünket elöntő – a mellékvesék által termelt – stresszhormonok (adrenalin és kortizol) összeütközésbe kerülnek a pajzsmirigyhormonokkal, aminek kóros elhízás, magas vérnyomás, vércukor-ingadozás és számos más probléma lehet a következménye.
A hosszas stresszreakció a mellékvese kifáradásához vezethet, ami a pajzsmirigyzavar gyakori kísérője. Esik a pajzsmirigyhormonok szintje, pedig a stresszes helyzetekben épp, hogy több pajzsmirigyhormonra lenne szükségünk.
Kevesen tudják, hogy a testmozgás előnyei közül soknak pont a pajzsmirigyműködés áll a hátterében. A sport nemcsak a stressz szintjét csökkenti, hanem serkenti a pajzsmirigyhormon termelését is, ráadásul minden szövetünk érzékenyebbé válik a pajzsmirigyhormonra.
Még egy félórás séta is nagyszerű testmozgást jelent, de ne feledkezzünk meg az erősítésről sem: az izomtömeg növelése serkentőleg hat az anyagcserére is. Emellett aludjunk eleget, mert az alváshiány a stressz egyik forrása, mely akadályozza a szervezetet a teljes regenerálódásban!
Hogyan segíthetjük még pajzsmirigyünk működését?
- Fogyasszunk tengeri növényeket, algákat, melyek ásványi sókban és jódban gazdagok!
- Keressünk magas szeléntartalmú ételeket, például paradiót!
- Együnk A-vitaminban gazdag ételeket (sárgarépát, spenótot, kelkáposztát, édesburgonyát) is!
- Együnk minél gyakrabban halféléket az omega-3 zsírsavak pótlásához!
- A D-vitamin termelése céljából amíg lehet, ősszel is napozzunk, később pedig pótoljuk a D3-vitamint!
- Alkalmazzunk rendszeresen stresszoldó módszereket (relaxáció, meditáció)!
- Testmozgás, testmozgás, testmozgás!
Forrás: Dr.Mercola.com, ford. Homok Szilvia, a teljes cikk és a források a tenyek-tevhitek.hu oldalon olvasható.