Hazánkban jellemzően néhány naponta váltakoznak a frontok, ami az arra érzékenyeket igencsak megviseli.
Vizsgálatok szerint ebből a szempontból a legveszélyeztetettebb csoport a leterhelt, stresszes életet élő nők közül kerül ki.
Egyes kisgyerekeknél is megfigyelhető, hogy ilyenkor többet sírnak, rosszabbul alszanak, megváltozik az étvágyuk, különösen az erősen szeles napokon.
A pánikbetegek állapotán is ronthatnak a frontok: felerősödhet a szorongás, ami kihat a légzésre, a szívritmusra és a vérnyomásra.
► Aki a melegfrontra érzékeny, annak nehezebbé válik a koncentráció, fejfájás, fáradtság vagy épp ingerlékenység jelentkezik.
Emelkedik a vérnyomás, erősödik a szívinfarktus- és a gyulladási hajlam, gyakrabban fordulnak elő balesetek.
► Aki a hidegfrontra érzékeny, az idegességet, lobbanékonyságot tapasztal, esetleg romlanak a reflexei is. Ilyenkor általában emelkedik a koraszülések száma, szaporodnak a gyomor-, vese- és epepanaszok, illetve a görcsök, melyek a szív koszorúereit is érinthetik. Fokozódnak a reumatikus fájdalmak, csökkenhet a vérnyomás.
Életmódtippek
► A magas kálium- és magnéziumtartalmú ételek (pl. banán, alma, szőlő, kukorica, halak, olajos magvak) csökkenhetik a panaszok erősségét.
► Fontos még a B1-, D- és E-vitamin pótlása is, de hasznos lehet a levendulatea vagy a borsmentaolaj szagolgatása például csuklóra, halántékra dörzsölve.
► A szabadban végzett testmozgás hangulatjavító hatású, serkenti az immunrendszert és csökkenti a vérben a stresszhormonok szintjét.
► Kedvező hatású tehát a stresszoldás, a meditáció, a relaxáció, a jóga (mely harmonizálja az energiákat), a masszázs (mely beindítja a szervezet öngyógyító mechanizmusait), illetve a szauna és a váltózuhany is.
Dr. Babai László
életmód-orvos
eletmodorvosikozpont.hu