Úgy tűnik, a telomérában rejlik az öregedés kulcsa, ugyanis amikor a teloméra megrövidül, a sejt elkezd öregedni és végül elpusztul. Vagyis ha meg tudjuk óvni a teloméra hosszát, az lelassíthatja az öregedést.
Ahogy a cipőfűző végére erősített műanyag kupak védi a fűzőt, úgy óvja a teloméra is a DNS-t a kromoszómák végén. Német kutatók megtalálták a védelem legtermészetesebb módját, ami nem más, mint a hosszú távú fizikai aktivitás. A drága kozmetikai kezelések és a plasztikai sebészet helyett tehát sokkal olcsóbb és egészségesebb fiatalító kúrát is választhatunk: a testmozgást.
A Homburgi Egyetem tudósai megállapították, hogy a rendszeres és kitartó edzés aktivál egy telomeráz nevű enzimet, amely megállítja a teloméra rövidülését. Vagyis – bár az öregedés folyamata elkerülhetetlen – fizikai aktivitással sokkal tovább lehetünk „örök fiatalok”.
A rövidebb teloméra bizonyítottan összefüggésbe hozható számos egészségügyi problémával, ilyen például a cukorbetegség, a szívbetegségek bizonyos fajtái és a korai halál.
A kutatók szerint felnőtteknek hetente legalább 75 perc intenzív vagy 150 perc közepes intenzitású testmozgást és ezen felül súlyokkal történő edzést kellene végezniük. Minimum ennyi mozgás képes ellensúlyozni a teloméra stressz miatti rövidülését.
A mozgás tehát nem luxus, nem felesleges időpocsékolás, hanem szükségszerűség! Több testmozgás, a mindennapos stressz csökkentése megfelelő stresszoldó módszerrel, illetve az egészségesebb étkezés együttesen pozitív hatással vannak a teloméra hosszára, és így a hosszabb és egészségesebb életre.
Dr. Babai László
életmód-orvos
Életmód Orvosi Központ