Keresés
Close this search box.

Miért nem múlik a torokfájás?

//

Ha már hetek óta torokfájással küzd, elsőként próbálja ki a szokásos házi szereket, ha ezek nem segítenek, szükség lehet orvosi segítségre is. Tekintsük át, milyen kiváltó okok állhatnak a háttérben!

Bakteriális felülfertőzés – A téli időszakban igen gyakori torokfájás az esetek többségében vírusos eredetű, így a kezelése tüneti jellegű: torokfertőtlenítő tabletták, fájdalomcsillapító és sok folyadék. Ha azonban nem múlik a torokfájás, sőt esetleg fokozódik, akkor mutassuk meg orvosnak, mert bakteriális felülfertőzés miatt antibiotikum szedésére is szükség lehet.

Irritáló anyagok a levegőben – Torokfájást okozhat a dohányfüst és a szennyezett, szmogos levegő belélegzése is. Ez irritálhatja a nyálkahártyát, krónikus gyulladást idézhet elő, így a torokfájás tartóssá válhat. Ha dohányzik, tartós rekedtséget tapasztal, gondoljon a torokrák lehetőségére, ne halogassa az orvos felkeresését!

Tartós orrdugulás – Az orrsövényferdülés és az allergiás nátha is tartós orrduguláshoz vezethet. Ez nappal is kellemetlen, éjszaka viszont a nyitott szájjal való alvás miatt reggelre rekedten, kiszáradt torokkal ébredünk. Ebből hosszabb távon tartós torokfájás is kialakulhat.

A gátolt orrlégzés nátha esetén hátsó garatfali csorgást is eredményezhet, amikor a nagyobb mennyiségű orrváladék a garat irányában lecsorog. Az érintettek emiatt gyakran krákognak, köszörülik a torkukat, fekvő helyzetben köhögőrohamok is jelentkezhetnek. Ez a probléma gyakori arcüreggyulladás, nem megfelelően kezelt allergia vagy orrpolip miatt is kialakulhat.

Reflux – A savas gyomortartalom reflux esetén visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami gyomorégést és a garat területén is tüneteket okozhat, ami elhúzódó torokfájáshoz is vezethet. Ilyen esetben a kiváltó okot, a reflux betegséget gasztroenterológus kezeli.

Dr. Holpert Valéria
fül-orr-gégész szakorvos
Fül-orr-gége Központ

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!