Szarvasagancsbársony
ÚJ-ZÉLAND CSODÁJA
Az emlősök rendszertani osztályán belül, a szarvasokra jellemző az a különleges szervutánpótlási – agancshullajtási és újranövesztési – képesség, melyért egy intenzív növekedési faktort tartalmazó hatóanyag felelős, amit az ún. „agancsbársony” is tartalmaz. Évezredekkel ezelőtt megfigyelték ennek jótékony hatásait, melyek közül az immunerősítés, az izomfejlődés és sebgyógyulás hatásfokának javítása emelhető ki.
A hatóanyag modernkori kutatása során két új fogalommal ismerkedhettünk meg, ezek az IGF-1 és IGF-2.
Emlősökben – így az emberi szervezetben is – a születést megelőző embrionális korban intenzívebb a termelődése. Szövetek károsodását (betegségek, balesetek, daganatos megbetegedések, mérgezések, tartós fizikai igénybevétel) követő rehabilitációban jut fontos szerep ennek a hírvivő molekulának.
A májban termelődő mindkét IGF fehérje jelenléte elősegíti a sejtosztódást, fokozza a fehérjeszintézist és gátolja a sejtek elhalását. Szervezetünk minden sejtje reagál rá, különösen az izom, porc, máj, vese, idegek, a bőr és a tüdő sejtjei.
Legújabb kutatások szerint, szerepe van a sejtek közötti impulzusok továbbításában, így pozitív hatással van az agyműködésre is.
Dr. Hagymási Zoltán
szaktanácsadó