Keresés
Close this search box.

Fókuszban

Az erősebbik nem tagjai nem szívesen beszélnek a férfiasságukat érintő problémákról, így orvosi segítséget is ritkán kérnek. Pedig például az alacsony tesztoszteronszint a testi tünetek mellett az életminőséget is jelentősen befolyásolja.
A férfiak idősödésével gyakran együtt jár a prosztata jóindulatú megnagyobbodása, melyet nemcsak a kellemetlen tünetek miatt, hanem az esetleges komplikációk megelőzése érdekében is fontos kezelni.
A női klimaktérium hormonális változásai és azok következményei sok középkorú pár számára jelenti az intim együttlétek ritkulását, problémássá válását. A hüvelyhám elvékonyodása, sérülékenysége és szárazsága kétségtelenül fájdalmassá teheti az együttlétet. Hogyan segíthetünk ezen?
Minden életkorban a hormonális egyensúly fenntartása olyan komplex rendszer munkájának eredménye, ami számos faktor összehangolt működésének eredményeképp jön létre a szervezetben. A mindenkori egészség és jóllét szempontjából ez a kiegyensúlyozott ökoszisztéma kulcsfontosságú, hiszen egy egész életen át hatással van a női szervezet számos fontos folyamatára.
Menopauza + cukorbetegség = a szövődmények magasabb rizikója. A menopauza már önmagában nagy változásokat hoz, több élettani folyamatra hatással van és megnöveli egyes betegségek rizikóját. De mi a helyzet, ha valaki már eleve betegen, például diabétesszel lép be a változókorba? Hogyan hat a cukorbetegségre a klimax?
A tudomány fejlődésével egyre bővül az egészséges élethez és a jó életminőséghez szükséges tápanyagok listája. Fiatalon szervezetünk látszólag „automatikusan“ jól működik, ám az évek múltával egyre több a teendőnk, hogy megőrizzük jó erőnlétünket, energiánkat és fiatalos külsőnket.
Ördög Nórával augusztus végi nyaralásuk előtt készítettünk interjút, melyben elmondta, hogy számukra az egyetlen igazi kikapcsolódás az utazás. Munka- és célorientált személyként nehezen kapcsol ki a napi feladatokról, így akkor tud pihenni, ha fizikailag ki van „rángatva” hagyományos környezetéből, és el tud távolodni a napi ügyektől.
Nem csoda, ha az iskola- és ovikezdés időszakában, a sűrűsödő teendők közepette a szülők is teljesen kimerülnek, sem idejük, sem energiájuk nem jut az összes feladat elvégzésére, a pihenésről nem is beszélve. Ha azonban a fáradtság hónapokig eltart, akkor betegséget is jelezhet.
Rohanó életmódunk közepette sokan úgy vélik: a stressz elől nincs menekvés. Még a vakációnk alatt is előfordulhat, hogy halálra idegesít a strandon mellettünk horkoló napfürdőző, nem is beszélve a munkába visszatérve ránk zúduló feladathalmazról és teljesítménykényszerről.
Az ősz kezdete nehéz időszak, hiszen még tart a pollenszezon, így sokan szenvednek az allergiás panaszok miatt. Ugyanakkor egyre több időt töltünk zárt helyen (iskolában, munkahelyen), ami növeli a különféle, főként légúti fertőzések gyakoriságát. Ilyen körülmények között immunrendszerünk normálistól eltérő működése növeli bizonyos betegségek, fertőzések, allergia, autoimmun és degeneratív betegségek kockázatát.
A szelén nélkülözhetetlen immunrendszerünk megfelelő működéséhez is. Nemcsak a fertőző betegségek rizikóját csökkenthetjük a megfelelő szelénbevitellel, de – erős antioxidáns hatásainak köszönhetően – a krónikus problémák elleni küzdelemben is segít.
Hónapokon át nyári napfény, szél vagy épp forróság, időnként fürdőzés, majd újabb fürdőzés, s az eredmény: testszerte és az arcon is kiszáradt bőr, fokozódó ráncosodás. Most, hogy vége a nyárnak, ideje helyrehoznunk az elmúlt 3 hónap következményeit!
Az ún. „bél-agy tengely” területén végzett kutatásokból kiderült, hogy az életminőség, a mentális egészség és az emberi mikrobiom összetétele egyértelmű összefüggést mutat.
A legtöbb családban várva várt esemény a nyaralás. Annál komolyabb előkészületeket igényel, minél többen, minél távolabbra és minél hosszabb időre megyünk. Az sem mindegy, hogy a vízparton süttetjük majd a hasunkat, vagy túlélőtúrára indulunk hegyen-völgyön át. Minél gondosabban felkészülünk, annál zökkenőmentesebb, felhőtlenebb lesz a pihenés, kikapcsolódás.
Kevesen tudják, hogy az izzadás – a testhőmérséklet szabályozáson túl – fontos szerepet játszik a szervezet méregtelenítésében, a toxinok eltávolításában, illetve számos krónikus betegség kockázatának csökkentésében is, ezzel nagyban támogatja egészségünket és védekezőrendszerünk hatékonyságát.
Tény, hogy testünkön és testünkben mikroszkopikus gombák számos típusa él, de amikor egy gombás fertőzés „elszabadul”, az kínos tüneteket okozhat.
A nyári kirándulások, táborozások során óhatatlanul szaporodik a különféle csípések száma. A legtöbb problémát a fájdalmasan duzzadt vagy elfertőződött csípések okozzák. Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Bármely utazót, turistát érhet kisebb-nagyobb sérülés, ezért hasznos, ha van nálunk egy kisebb „elsősegély doboz”. Fontos azonban, hogy csak kicsi, „mindennapos” sebek ellátására vállalkozzunk, komolyabb seb, esetleg extrém sérülés (állatharapás, medúzacsípés, kígyómarás) esetén kérjünk orvosi segítséget!
Családdal utazni, nyaralni csodálatos, ugyanakkor kihívásokkal teli is. Sokan már napokkal az indulás előtt listákat írunk, hogy semmi ne maradjon otthon. A készülődés egyik fontos eleme az úti patika összeállítása, ehhez szeretnénk segítséget nyújtani.
A húgyúti fertőzés (elterjedt, de téves megnevezéssel felfázás) igen gyakori betegség, ami egyrészt sokakat érint, másrészt hajlamos a kiújulásra. Mit tehetünk a megelőzés és tünetek enyhítése érdekében?
Napjainkban a korai vetélések aránya 15–20%, ám ez az érték PCOS esetében 35% is lehet. Vajon miért jelenthet problémát a PCOS a gyermekvállalásnál?
A menopauza előbb-utóbb minden nőnél elérkezik, ennek ideje általában 45-50 éves kor után van. Ekkor a nők nemcsak fiatalságukat, hanem a termékenység korát is búcsúztatják. Egyesek ezzel jóval korábban szembesülnek, gyakran épp akkor, amikor babát terveznek.
A vetélés hátterében számtalan ok húzódhat, melyek lehetnek többek között nőgyógyászati, belgyógyászati, pszichés és endokrinológiai problémák is. Sajnos igen gyakori, hogy a vetélés összefüggést mutat a pajzsmirigy-alulműködéssel, emiatt ilyen esetekben javasolt a pajzsmirigyfunkciók ellenőrzése is.
Nemcsak Magyarországon, de az egész világon egyre több a teherbeesési nehézségekkel küzdő pár. Meddőségről akkor beszélünk, ha védekezés nélkül egy év után sem jön létre terhesség. A sikertelenség okának felderítéséhez és a megfelelő terápia kiválasztásához alapos kivizsgálás szükséges.
Napjainkban a lombikbébi program (IVF) egyre több pár esetén válik szükségessé. Mivel ekkor maga a teherbe esés sem a megszokott úton történik, a terhesgondozásnál is kiemelt figyelemmel kísérik a kismamákat és babájukat. Miben más ez a várandós gondozás?
Egyre több embert érint napjainkban az inzulinrezisztencia (IR), melynek hátterében gyakran a helytelen életmód áll, s mely összefüggést mutat például a termékenységgel is. Gyakran az inzulinrezisztens állapot javítása jótékonyan befolyásolja a családtervezés eredményét is.
A terhességi diabétesz (GDM) a szénhidrát-anyagcsere olyan zavara, mely jellemzően a várandósság 2. és 3. trimeszterében alakul ki. Világszerte az összes várandósság 1-14%-ában jelentkezik, gyakorisága az elmúlt 20 évben 3-szorosára nőtt. Az állapot a mamára és a babára is veszélyt jelent, és az anya innentől fokozottan hajlamossá válhat a cukorbetegségre.
A természet úgy alkotta meg az élőlényeket, és így az embert is, hogy teste kémiai úton is védelmi vonalat képezzen a külső kórokozók ellen. A gyermekvállalás időszakában saját és születendő gyermekünk érdekében is fontos feladatunk e védelem fenntartása, erősítése.
Napjainkban egyre inkább előtérbe kerülnek azok a természetes hatóanyagok, melyek egészségünket szolgálhatják. Ennek nyomán, a tudományos kutatások során sokféle növényi összetevőt vizsgálnak, ezek közé tartozik a quercetin nevű flavonoid is. Lássuk, mit találtak a kutatók!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!