A prosztata aktuális állapota nemcsak a vizeletürítésre, de a párkapcsolatra, a szexuális életre is hatással van. Az esetleges panaszok, árulkodó tünetek jelentkezése általában hamar orvoshoz „kényszeríti” a férfiakat.
Manapság egyre későbbre tolódik a családalapítás, a gyermekvállalás ideje. Nem ritka azonban, hogy 35 év körül már csökken a fogamzóképesség, és épp a meddőségi kivizsgálás során derül fény a korai klimaxra, ami ilyen fiatalon egészen hihetetlennek tűnik.
Magyarországon népbetegségnek számít a pajzsmirigy‑alulműködés, mely a legtöbb esetben élethosszig tartó kezelést igényel. Lássuk, mire kell odafigyelnünk ennek kapcsán!
Egyre több nő – és férfi – küzd manapság meddőséggel, melynek hátterében számtalan tényező állhat. Fontos tudnunk, hogy túlsúly esetén nehezebb a teherbe esés, ráadásul a plusz kilók gyakran valamilyen hormonális problémára hívják fel a figyelmet, mely szintén késleltetheti a gyermekáldást.
1989‑ben született meg az első magyar lombikbébi, aki egy afrikai nagykövet kislánya volt. Már akkor egyértelművé vált, hogy a családtervezés első lépése a hüvely fertőzés‑ és gyulladásmentes állapotának megteremtése.
A várandósság időszakában észlelt kóros szénhidrát‑anyagcserezavart gesztációs diabétesznek nevezzük. Kialakulását örökletes hajlam, helytelen életmód és a terhesség hormonális változásai is elősegíthetik.
Szervezetünk fizikailag, mentálisan és energetikailag egyaránt szennyeződik. Korábban bizonyos rituálékat, vallási előírásokat követve az élet természetes része volt az időnkénti böjt, a testi-lelki megtisztulás. Erre ma már nincs is szükség?
A mozgás az élet! Ez a megállapítás modern világunkra különösen igaz! Számtalan panasz, civilizációs betegség megelőzésére, enyhítésére, kiegészítő kezelésére alkalmas, sőt szükséges a sport! Bizton számíthatunk rá nemcsak a testi bajok, hanem a lelki terhek enyhítése terén is. Nem kell egyéb, mint az elhatározás, az első lépés, majd a kitartó gyakorlás!
A tiszta növényi, vegán étrendnek számos egészségügyi előnye van, s mellé szellemi frissesség, energikusság is társul. Így célt érhet az is, aki fogyni, és az is, aki izmosodni szeretne.
Az ünnepi időszakban várhatóan ismét emelkedni fog a koronavírusos, illetve az influenzaszerű, légúti megbetegedések száma. Ennek – a hideg időjárás mellett – legfőbb oka az ünnepekkel járó tömeges bevásárlás, munkahelyi és egyéb rendezvények, illetve a nagyobb létszámú karácsonyi családi találkozók, a szilveszteri bulikról, a nyilvános szórakozóhelyeken ilyenkor szokásos zsúfoltságról nem is beszélve.
Mint a legtöbb vallási ünnephez, úgy a karácsonyt megelőző adventi időszakhoz is számos népi hagyomány kötődik. Ilyen az adventi koszorú, az adventi naptár, illetve az adventi böjt, mely a visszafogott étkezés mellett a csendes befelé fordulás, a várakozás időszaka is.
Nemcsak húsvét előtt, hanem az adventi időszakban is sokan foglalkoznak a méregtelenítés, a böjt gondolatával. Az ilyenkor megváltozott étkezés sok felesleges salakanyagot, esetleg néhány plusz kilót is eltávolít, egyben feltölti energiaraktárainkat, amire nagy szükségünk lehet.
Az erősebbik nem tagjai nem szívesen beszélnek a férfiasságukat érintő problémákról, így orvosi segítséget is ritkán kérnek. Pedig például az alacsony tesztoszteronszint a testi tünetek mellett az életminőséget is jelentősen befolyásolja.
A férfiak idősödésével gyakran együtt jár a prosztata jóindulatú megnagyobbodása, melyet nemcsak a kellemetlen tünetek miatt, hanem az esetleges komplikációk megelőzése érdekében is fontos kezelni.
A női klimaktérium hormonális változásai és azok következményei sok középkorú pár számára jelenti az intim együttlétek ritkulását, problémássá válását. A hüvelyhám elvékonyodása, sérülékenysége és szárazsága kétségtelenül fájdalmassá teheti az együttlétet. Hogyan segíthetünk ezen?
Minden életkorban a hormonális egyensúly fenntartása olyan komplex rendszer munkájának eredménye, ami számos faktor összehangolt működésének eredményeképp jön létre a szervezetben. A mindenkori egészség és jóllét szempontjából ez a kiegyensúlyozott ökoszisztéma kulcsfontosságú, hiszen egy egész életen át hatással van a női szervezet számos fontos folyamatára.
Menopauza + cukorbetegség = a szövődmények magasabb rizikója. A menopauza már önmagában nagy változásokat hoz, több élettani folyamatra hatással van és megnöveli egyes betegségek rizikóját. De mi a helyzet, ha valaki már eleve betegen, például diabétesszel lép be a változókorba? Hogyan hat a cukorbetegségre a klimax?
A tudomány fejlődésével egyre bővül az egészséges élethez és a jó életminőséghez szükséges tápanyagok listája. Fiatalon szervezetünk látszólag „automatikusan“ jól működik, ám az évek múltával egyre több a teendőnk, hogy megőrizzük jó erőnlétünket, energiánkat és fiatalos külsőnket.
Ördög Nórával augusztus végi nyaralásuk előtt készítettünk interjút, melyben elmondta, hogy számukra az egyetlen igazi kikapcsolódás az utazás. Munka- és célorientált személyként nehezen kapcsol ki a napi feladatokról, így akkor tud pihenni, ha fizikailag ki van „rángatva” hagyományos környezetéből, és el tud távolodni a napi ügyektől.
Nem csoda, ha az iskola- és ovikezdés időszakában, a sűrűsödő teendők közepette a szülők is teljesen kimerülnek, sem idejük, sem energiájuk nem jut az összes feladat elvégzésére, a pihenésről nem is beszélve. Ha azonban a fáradtság hónapokig eltart, akkor betegséget is jelezhet.
Rohanó életmódunk közepette sokan úgy vélik: a stressz elől nincs menekvés. Még a vakációnk alatt is előfordulhat, hogy halálra idegesít a strandon mellettünk horkoló napfürdőző, nem is beszélve a munkába visszatérve ránk zúduló feladathalmazról és teljesítménykényszerről.
Az ősz kezdete nehéz időszak, hiszen még tart a pollenszezon, így sokan szenvednek az allergiás panaszok miatt. Ugyanakkor egyre több időt töltünk zárt helyen (iskolában, munkahelyen), ami növeli a különféle, főként légúti fertőzések gyakoriságát. Ilyen körülmények között immunrendszerünk normálistól eltérő működése növeli bizonyos betegségek, fertőzések, allergia, autoimmun és degeneratív betegségek kockázatát.
A pollenallergiások száma világszerte folyamatosan emelkedik. A klímaváltozás több módon is hozzájárul, hogy egyre több a szénanáthás, egyre tovább tart a szezon és erősebbek a tünetek.
A szelén nélkülözhetetlen immunrendszerünk megfelelő működéséhez is. Nemcsak a fertőző betegségek rizikóját csökkenthetjük a megfelelő szelénbevitellel, de – erős antioxidáns hatásainak köszönhetően – a krónikus problémák elleni küzdelemben is segít.
Hónapokon át nyári napfény, szél vagy épp forróság, időnként fürdőzés, majd újabb fürdőzés, s az eredmény: testszerte és az arcon is kiszáradt bőr, fokozódó ráncosodás. Most, hogy vége a nyárnak, ideje helyrehoznunk az elmúlt 3 hónap következményeit!
Az ún. „bél-agy tengely” területén végzett kutatásokból kiderült, hogy az életminőség, a mentális egészség és az emberi mikrobiom összetétele egyértelmű összefüggést mutat.
A legtöbb családban várva várt esemény a nyaralás. Annál komolyabb előkészületeket igényel, minél többen, minél távolabbra és minél hosszabb időre megyünk. Az sem mindegy, hogy a vízparton süttetjük majd a hasunkat, vagy túlélőtúrára indulunk hegyen-völgyön át. Minél gondosabban felkészülünk, annál zökkenőmentesebb, felhőtlenebb lesz a pihenés, kikapcsolódás.
Kevesen tudják, hogy az izzadás – a testhőmérséklet szabályozáson túl – fontos szerepet játszik a szervezet méregtelenítésében, a toxinok eltávolításában, illetve számos krónikus betegség kockázatának csökkentésében is, ezzel nagyban támogatja egészségünket és védekezőrendszerünk hatékonyságát.
A nyári kirándulások, táborozások során óhatatlanul szaporodik a különféle csípések száma. A legtöbb problémát a fájdalmasan duzzadt vagy elfertőződött csípések okozzák. Mit tehetünk a megelőzés érdekében?