Mozgásterápia

Az NN Biztosító kutatása szerint a futás továbbra is az egyik legnépszerűbb szabadidősport hazánkban: a 18–59 évesek 16 százaléka fut rendszeresen. Bár ez a sportág népszerűségét nagyrészt épp az egyszerűségének köszönheti, továbbra is nagy kérdés: vajon ki, miért fut?
Itt a tavasz, most kezdődik és egészen őszig tart az az időszak, mely a legalkalmasabb, hogy a hobbisportolók nekivágjanak kitűzött céljaik megvalósításának. Aki már lefutotta az 5 km‑t, annak logikus cél a duplázás. Mindez nem lehetetlen, sőt alapos felkészüléssel könnyebben elérhető, mint gondolnánk.
A 40 évesnél idősebb sportolók – még ha hobbisportolók is – egyre gyakrabban szembesülhetnek kisebb‑nagyobb sérülésekkel, amelyek nemcsak az edzéseket, de akár a mindennapi tevékenységeket is megnehezíthetik – ráadásul minél idősebbek vagyunk, annál lassabb, körülményesebb lehet a gyógyulás is.
Napjainkban a demencia, az időskori elbutulás gyakoribb, mint a mellrák, ám a legtöbb ember mégsem veszi komolyan ezt a veszélyt. A nők 8%-a néz szembe mellrákdiagnózissal, az elbutulás réme viszont a 70 felettiek 14%-át, a 85 felettieknek pedig a 30%-át fenyegeti. A ma 40-50 évesek kilátásai ennél sokkal rosszabbak.
40-50 éves kor felett se mondatunk le a remek fizikai kondícióról és állóképességről! Az edzés intenzitását igazítsuk azonban életkorunkhoz, erőnlétünkhöz, aktuális egészségi állapotunkhoz, mely a rendszeres sport eredményeként, remélhetőleg javulni fog.
Gyakori, hogy a lábfájdalmak okát nem az adott területen kell keresni, mert kisugárzó fájdalom is szóba jöhet. Érdemes ilyen esetekben a gerincet is megvizsgálni, mivel gyakran ott található a probléma kiindulópontja.
Ha szeretnénk szervezetünket ellenállóbbá tenni a téli időszakban, akkor az immunerősítést szolgáló vitaminok, étrend-kiegészítők mellett kihagyhatatlan a szabadban végzett intenzív testmozgás!
Béres Alexandra neve mára egyet jelent az egészséggel, a testmozgással és a harmonikus életmóddal. Könyvein és programjain keresztül nők ezreit inspirálja, hogy tudatosabban éljék életüket. A mozgáskultúra jelenlegi helyzetéről, az egészségmegőrzés kihívásairól beszélgettünk.
Ne lustálkodjunk a téli hónapok alatt sem! Egy havas kirándulás, hógolyózás, szánkózás örömforrás kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A futók, sportolók se ücsörögjenek otthon! Nyugodtan folytathatják az edzést, de érdemes néhány tanácsot megfogadniuk.
Aki felkészülés nélkül kezd neki a téli sportnak – legyen az síelés, korcsolyázás, snowboardozás, szánkózás, sőt akár téli hóban, jeges utakon való kirándulás, kocogás – igen nagy eséllyel szenvedhet sérülést. Edzetlenül, az egész éves mozgáshiányt nem lehet ugyanis néhány napos síeléssel bepótolni!
40-50 éves kor felett sem kell lemondani a remek fizikai kondícióról, a könnyedebb tréningekről, de a komolyabb edzésről sem! Ebben az életkorban viszont előtérbe kerül a sportártalmak megelőzése, a biztonság. Ne feledjük azonban: a teljesítmény bármilyen életkorban javítható!
Napjainkban sokan kényelem vagy időhiány miatt teljesen felhagytak az egészséget, erőnlétet és állóképességet fenntartó rendszeres testmozgással. Ideje nekik is mielőbb aktivizálni magunkat!
Sokan úgy gondolják, teljesen természetes, hogy az idősek csoszognak, hajlott háttal járnak, nem tudnak felegyenesedni, kezüket a magasba emelni, a földre lehajolni, esetleg leguggolni. Tényleg igazuk van ebben?
Testünk minden ízülete egy kifinomult mérnöki alkotás. Ízületek nélkül testünk csaknem merev, mozdulatlan lenne. A legtöbb ízület szabadon mozgatható, felületük porccal borított, melyet az ízületi folyadék táplál. A porcok egyik legfontosabb alkotóeleme (67%-ban) a kollagén, mely anyagával hálószerűen védelmezi és táplálja azokat. Idővel – a kollagéntermelés csökkenésével – romlik a porcok rugalmassága, emiatt egyre nehezebb lesz mozogni, szaladni, ugrálni.
Aki napjai nagy részét irodában ülve tölti, annak egészsége megőrzéséhez nélkülözhetetlen a rendszeres testedzés. Ahogy a monitor előtt töltött napok, hetek, évek derék-, hát- és nyakfájdalommal járhatnak, úgy sport közben is keletkezhet fájdalom, egyrészt a nagy intenzitású testedzés, másrészt az esetleges rossz mozdulatok eredményeként. Igenis, van tehát különbség a „jó” és a „rossz” fájdalom között!
Sok negyvenes páciens késlekedik térdproblémái kezeltetésével, mert nem hiszi el, hogy ebben az életkorban érintheti őt a porckopás. A már szinte népbetegségnek számító osteoarthritis azonban az utóbbi évek tendenciája szerint, egyre fiatalabb korban jelentkezik.
Egy nap mindenkinek 24 órából áll, azoknak is, akik nagyon elfoglaltak, egyszerre sok helyen kell teljesíteniük, akik a család, a gyerekek mellett felelős munkát végeznek, ráadásul egészségük, kondíciójuk vagy alakjuk megőrzése érdekében még sportolnak is. Hogyan juthat minderre idő, figyelem és elegendő energia?
A tavaszi napsütés még azokat is szabadtéri sportra csábítja, akik a hideg téli időszakot inaktívan töltötték. Nem mindegy azonban, hogy a tavaszi hónapokban csak fokozzuk a rendszeresen végzett edzés intenzitását vagy hirtelen elhatározással, előzmények nélkül terheljük le szervezetünket.
40-50 éves kor felett sem kell lemondani a remek fizikai kondícióról, a könnyedebb tréningekről, sőt a komolyabb edzésről sem, hiszen a teljesítmény bármilyen életkorban javítható! Ám ilyenkor előtérbe kell, hogy kerüljön a sportártalmak megelőzése, kezelése, hiszen fő a biztonság!
Akik a tél folyamán – kényelem vagy időhiány miatt – teljesen felhagytak az egészséget, erőnlétet és jobb hangulatot támogató rendszeres testmozgással, azoknak is már sportcipőt kellene húzniuk. Ideje mielőbb aktivizálni magunkat!
Az ízületek idősödés, illetve fokozott vagy egyoldalú terhelés, esetleg épp a mozgásszegény életmód miatt bekövetkező állapotromlását az orvos által előírt gyógykezelés, illetve mozgásterápia mellett számos természetes hatóanyaggal, vitaminnal, gyógynövénnyel, ásványi anyaggal enyhíthetjük, fékezhetjük. Lássuk, melyek ezek – a teljesség igénye nélkül.
Hideg vagy meleg? Nedves vagy száraz? Mikor használ a mozgásszervi fájdalmaknál a meleg terápia, és hogyan érdemes alkalmazni azt?
A hideg idő beköszöntével gyakrabban náthásodunk be, és nő a vírusfertőzések kockázata is. Újabb kutatások szerint a rendszeres testmozgás segít e panaszok megelőzésében, ám szakértők figyelmeztetnek, hogy a túl intenzív sport még árthat is, ha már megbetegedtünk.
A korai menopauza duplájára növeli a csontritkulás veszélyét – ezt mutatja egy több évtizeden át végzett svéd kutatás eredménye. A kutatók felhívják a figyelmet, hogy a csontok épségének leghatékonyabb őrzője nem a pihenés, hanem a rendszeresen végzett erősítő edzés.
Egy új kutatás szerint az ízületi gyulladással és krónikus fájdalommal élőknek valóban erősödhetnek a fájdalmaik bizonyos időjárási szituációkban.
Az ízületi kopás (oszteoartrózis, OA) és a reumás ízületi gyulladás (rheumatoid arthritis, RA) tünetei nagyon hasonlóak, ám fontos a két betegség elkülönítése, mert a két kórkép eltérő terápiát igényel.

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

ParaMedica
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.